sobota, 15 kwietnia 2023

Pochodzenie człowieka według Księgi Urantii

    "Mniej więcej milion lat temu, w wyniku trzech kolejnych i nagłych mutacji, pojawili się bezpośredni przodkowie rodzaju ludzkiego, wywodzący się od wczesnych gatunków ssaków łożyskowych typu lemura." - tak wyewoluowanie człowieka przedstawia Księga Urantii.

https://members.optusnet.com.au/~mpjaworski/P62.htm

 Jak to się ma do współczesnej nauki? Zacznijmy od tych "trzech kolejnych i nagłych mutacji".

    Stanowisko, że miały miejsce zmiany genetyczne zdolne do natychmiastowego wytworzenia nowego gatunku prezentował genetyk Hugo De Vries na początku XX wieku i nie był jedynym, który proponował alternatywne wobec doboru naturalnego wyjaśnienia powstawania nowych gatunków. W 1922  Lev Berg (rosyjski biolog) przedstawił koncepcję łączącą mutacje z ukierunkowaną ewolucją. W 1923 roku botanik John Christopher Willis zaproponował, że gatunki powstały w wyniku dużych mutacji i ortogenezy. W 1940 roku niemiecki genetyk Richard Goldschmidt przedstawił koncepcję jednoetapowych specjacji przez makromutacje. Chociaż i dzisiaj są biolodzy, którzy przedstawiają alternatywy dla darwinowskiego gradualizmu oraz przykłady dużych zmian mutacyjnych, to dominuje pogląd, że mutacje dostarczają materiału do selekcji, czyli rolę w ewolucji odgrywają zarówno mutacje, jak i selekcja naturalna. 

https://en.wikipedia.org/wiki/Mutationism

https://en.wikipedia.org/wiki/Saltation_(biology)


    Co do pochodzenia człowieka, to współczesny pogląd jest taki, że pierwsze hominidy (naczelne należące do linii rozwojowej człowieka) pojawiły się w okresie między od 14 do 6 mln lat temu. Od linii rozwojowej człowieka najpierw oddzieliły się goryle (11–8 mln lat temu), a potem szympansy (7–5). Uważa się, że pierwsi ludzie  wyewoluowali z któregoś z gatunków australopiteków ponad 2,5 mln lat temu. W latach 60. XX wieku małżeństwo paleontologów, Louis Leakey i Mary Leakey, przedstawiło hipotezę, że przed ok. 1,9 miliona lat temu Homo habilis dał początek gatunkowi Homo erectus, z którego około 190 tys. lat temu wyewoluowali obecni ludzie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cz%C5%82owiek_rozumny

https://pl.wikipedia.org/wiki/Antropogeneza

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Helena Petrovna Blavatsky, Helena Bławatska (1831 – 1891) to rosyjska mistyczka, współzałożycielka Towarzystwa Teozoficznego, czołowy teore...