czwartek, 11 maja 2023

Czy 500 białych pokonało 100 000 czerwonych?

 

    W poprzednim poście opisywałem wczesne cywilizacje w Afryce, a w jeszcze wcześniejszym cywilizacje Azteków, Inków i Majów. Skoro te cywilizacje były dość zaawansowane, to w każdej głowie musi się zrodzić pytanie, jak to się stało, że uległy Europejczykom? Przyczyn było kilka, a konie, broń palna i miecze to tylko jeden z elementów, który dawał przewagę Hiszpanom. Innym elementem był sposób walki Indian Ameryki Środkowej. Nie walczono w szyku, bo każdy wojownik walczył na własną rękę i nie po to, żeby zabić jak najwięcej wrogów, ale żeby ich pojmać (a potem ofiarować bogom). Do tego też była przystosowana ich broń: drewniane miecze z ostrzem z obsydianu i maczugi. Konkwistadorzy mieli kusze, artylerię, arkebuzery, miecze  i kawalerię. Warto w tym miejscu dodać, że proch wynaleziono w Chinach; tak samo łuk kompozytowy pochodzi z Azji. Chińczycy wymyślili też kuszę, ale jej pierwowzór stosowali już Grecy i Rzymianie.

    Przewaga w uzbrojeniu to nie wszystko. Biali przybyli do Ameryk mieli jeszcze jedną broń, której nawet nie byli świadomi. Tą bronią były choroby. Spustoszenie wśród Indian szerzyły najpierw ospa, później też odra, grypa, dżuma i malaria. Ostatecznie z powodu chorób wyginęło 90% tubylców nieodpornych na nieznane Ameryce patogeny.

    Jak w każdym rejonie świata, także i w Ameryce Środkowej ludność nie była zjednoczona. Znaczna część tubylców bardzo chętnie wsparła Hiszpanów w walkach przeciwko tym, którzy ich gnębili na różne sposoby. Wrogowie Azteków nie tylko wspomogli konkwistadorów wojownikami, których można liczyć w tysiącach(!), ale też tłumaczami i przewodnikami, co miało duże znaczenie w nieznanym terenie i wśród ludności mówiącej kompletnie nieznanym językiem. Bez wsparcia ze strony ospy, odry itp. oraz tysięcy indiańskich wojowników nienawidzących Azteków (plemię Tlaxcallan) Hiszpanom nie wystarczyłaby przewaga technologiczna w uzbrojeniu.

    Jednak w micie o tym, że garstka Hiszpanów podbiła Amerykę Południową jest ziarno prawdy. Tym ziarnem jest bitwa pod Cajamarca, gdzie około 200 Hiszpanów zabiło 7 tys. Inków (żaden Hiszpan nie zginął ani nawet nie został ciężko ranny). Jak do tego doszło? Przede wszystkim te 7000 uzbrojonych było jedynie w toporki i to bardziej reprezentacyjne niż do walki. Po prostu Inkowie nie spodziewali się, że będą walczyć. Konkwistadorzy byli ukryci i zaatakowali Indian znienacka. Doszło do masakry, którą trudno nazwać walką.

    Obiegowa opinia jest taka, że dzięki przewadze cywilizacyjnej biały człowiek szybko podbił obydwie Ameryki zabijając w walkach większość rdzennej ludności. Tymczasem w walkach zginęło niewielu Indian, zdecydowana większość zginęli od chorób przywleczonych przez białych z Europy, a w walkach z Indianami brali też udział (i to nie mały) sami Indianie. Były też grupy (Mapucze), które nigdy nie uległy konkwistadorom.

    Jak kiedyś tak i dziś jedne państwa dysponują lepsze techniką wojskową, inne gorszą. Czy z tego powodu, że Polacy nie dysponują bronią jądrową, a dobre czołgi i myśliwce kupują od tych, którzy potrafią je wyprodukować wynika, że jesteśmy gorsi od Niemców, Amerykanów, Francuzów czy Koreańczyków? Nie sądzę. Na to, jakimi kto dysponuje zdolnościami obronnymi składa się wiele czynników, tak samo na historie cywilizacji, narodów i państw. Inteligencja ich mieszkańców z pewnością nie jest jedynym czynnikiem. Tak samo inteligencja z pewnością nie jest jedyną miarą, jaką powinniśmy mierzyć człowieka.

    W następnym poście wrócę do tematów, które są bardziej związane z Księgą Urantii. Ten post, jak i dwa poprzednie, nie były w planach. Pojawiły się jako odpowiedź na serię komentarzy Hill pod postem o rasach i rasizmie w KU.

 

Źródła:

https://histmag.org/Hiszpanski-podboj-Meksyku.-Zrodla-sukcesu-Cortesa-w-starciu-z-Aztekami-21632

https://ciekawostkihistoryczne.pl/2021/12/21/kilkuset-ludzi-podbilo-indianskie-imperia

https://wielkahistoria.pl/choroby-a-podboj-ameryki-zaraza-zabila-do-90-populacji-nowego-swiata

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Cajamarca

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mapucze

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Helena Petrovna Blavatsky, Helena Bławatska (1831 – 1891) to rosyjska mistyczka, współzałożycielka Towarzystwa Teozoficznego, czołowy teore...